Κυριακή 3 Απριλίου 2016

Ο 11ος διεθνής μαραθώνιος «Μέγας Αλέξανδρος» ξεπέρασε κάθε προηγούμενο

Ο φετινός, 11ος Διεθνής Μαραθώνιος «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» πέρασε στην ιστορία αφού έσπασε κάθε ρεκόρ συμμετοχής με πάνω από 20.000 ανθρώπους κάθε ηλικίας (από 9χρονους μαθητές Δημοτικών Σχολείων μέχρι τον 95χρονο Φώτη Πετρίδη και τον 89χρονο Σάββα Καλπαχίδη) να πλημμυρίζουν τους δρόμους της Θεσσαλονίκης και της Δυτικής Μακεδονίας, και να κερδίζουν το χειροκρότημα.

Ο τελικός αριθμός των εγγεγραμμένων δρομέων ήταν και φέτος εντυπωσιακός και έφτασε τους 20.191 (1.759 συμμετοχές στο Μαραθώνιο, 12.599 εγγεγραμμένοι στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ., 3.833 στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 10.000μ. και 2.000 παιδιά στα 1.000μ. Μαθητών Δημοτικών Σχολείων), με αθλητές από 51 χώρες και πέντε ηπείρους. συμπεριλαμβανομένων πολλών που ήρθαν στην Ελλάδα ειδικά για τον ΝΝ 11ο Διεθνή Μαραθώνιο «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ», όπως η 55χρονη Μαλαισιανή Σοφία Αζλάν.

Στο Μαραθώνιο δρόμο των 42,195 χλμ. θριάμβευσε ο Κενυάτης Άμπελ Κίμπετ Ροπ, ο οποίος πέρασε την αψίδα του τερματισμού στη Λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου, στο ύψος του Αγάλματος του Μακεδόνα στρατηλάτη, με χρόνο 2 ώρες 17:41.

Τον Κίμπετ Ροπ, ο οποίος πέρσι είχε κατακτήσει στη Θεσσαλονίκη το ασημένιο μετάλλιο στον αντίστοιχο Δρόμο 10.000μ., ακολούθησαν στο βάθρο δύο συμπατριώτες του: Ο Σίλας Κιπρόνο Τόο (2 ώρες 17:54), που τερμάτισε 2ος στο Διεθνή Μαραθώνιο «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, και ο Μόουζες Κιπρούτο Κιμπίρε (2 ώρες 18:10).

Την καλύτερη επίδοση μεταξύ των Ελλήνων δρομέων είχε ο Κώστας Ρήγας, που κατέλαβε την 5η θέση με χρόνο 2:29:49.

Στο Μαραθώνιο των γυναικών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Χέλεν Κιμουτάι Τζεπκοσγκέι από την Κένυα με χρόνο 2:41:50, αφήνοντας πίσω της την Μαρία Βράιτς από την Κροατία (2:52:29), που ανέβηκε μία θέση σε σχέση με πέρσι, και τη Ρουμάνα Λούκα Μαρία Μαγκνταλένα (2:58.42), η οποία κατέκτησε μετάλλιο για άλλη μια φορά στο θεσμό, αφού είχε καταταγεί 2η το 2013 και το 2014.

Στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 10.000μ., νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Τζόελ Μάινα Μουάνγκι (30:19), τον οποίο ακολούθησαν στο βάθρο οι Ρώσοι Ισκαντέρ Ιαντγκάροφ (30.42) και Πάβελ Αντίσκιν (31.04).

Στην κατηγορία των γυναικών επικράτησε η Ουγγαρέζα Ζίτα Κάτσερ με επίδοση 37:01, ενώ 2η κατετάγη η Ρωσίδα Ντάρια Τσουντάικινα (37.06) και 3η η Βασιλική Καραγεωργάκη (37.59).

Στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ., που είχε την πολυπληθέστερη συμμετοχή, πρώτευσε ο Μάρκος Γκούρλιας της WIND Running Team με χρόνο 15:47. Την τριάδα συμπλήρωσαν ο Πασχάλης Τερζής (16:17), που για δεύτερη διαδοχική χρονιά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, και ο Στράτος Μαυριδόπουλος (16:19).

Στις γυναίκες, τη νίκη κατέκτησε η Ράνια Ρεμπούλη (16:45) που έτρεξε με την Stoiximan Running Team, δύο εβδομάδες μετά τη νίκη της στο Διεθνή Ημιμαραθώνιο της Αθήνας, αφήνοντας στη 2η θέση την Αναστασία Μαρινάκου (17:12) της WIND Running Team και στην 3η θέση την Ειρήνη Μιχαλά (19:34). Πηγή: www.lifo.gr